niedziela, 18 sierpnia 2019
siostry wizytki w jaśle >> historia
Klasztor Sióstr Wizytek
ul. Klasztorna 12
38-200 Jasło
<<< >>>

HISTORIAObraz Matki Bożej Ostrobramskiej, ciąg dalszy ...

władająca nieźle językiem niemieckim, nieustępliwie nalegała. Po kilku godzinach pertraktacji komendant zgodził się wysłać żołnierzy. Włady­sław z siostrami mieli czekać na ich powrót. S. Maria Zofia udzieliła żołnierzom szczegółowych wskazówek. Wrócili o zmierzchu. Między innymi przywieźli wycięte z ram obrazy Matki Bożej Ostrobramskiej i św. Małgorzaty Marii oraz piękny krucyfiks z kruchty kościelnej. Z powo­du zbyt krótkiej drabiny nie mogli dostać się do obrazów świętych Założy­cieli i Nawiedzenia, na których najbardziej siostrom zależało.

2 stycznia 1945r. Siostry Wizytki przeniosły się do klasztoru Sióstr Bernardynek w Zakliczynie a obraz oddały na przechowanie do pewnej rodziny mieszkającej blisko dworca kolejowego w Gromniku. Pod koniec stycznia odebrały obraz Matki Bożej Ostrobramskiej z Gromnika i zawiozły do Biecza zostawiając go na plebani przy kościele parafialnym. W kwietniu tego samego roku wizytki jasielskie wróciły na gruzy swojego kościoła i klasztoru. Po odrestaurowaniu kaplicy na cmentarzu klasztornym w Jaśle siostry przywiozły obraz z Biecza i umieściły go w ołtarzu kaplicy. Było to przed pierwszym powojennym odpustem Najświętszego Serca Pana Jezusa, który w tym roku przypadał 8 czerwca. Jaślanie z wielką radością witali obraz Pani Ostrobramskiej ufając w Jej przemożne wstawiennictwo i opiekę. Przybywały nowe wota jako dowód rosnącej czci do Matki Miłosierdzia i wdzięczności za otrzymywane łaski. Klasztorna kaplica cmentarna była jedną z dwóch ocalałych kaplic w mieście, wszystkie kościoły uległy zniszczeniu. Prawie przez pięć lat Jaślanie przychodzili do niej na niedzielne msze św. Mimo wielkiego zubożenia miejscowa ludność złożyła ofiary na nową, pozłacaną ramę do obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej.

W styczniu 1951r. przed uroczystością św. Franciszka Salezego obraz Matki Miłosierdzia został przeniesiony do będącego w surowym stanie kościoła klasztornego na 'Górce' i tymczasowo umieszczony w głównym ołtarzu. Po wykończeniu wnętrza i konsekracji kościoła, której dokonał 25 września 1966r. ks. bp Ignacy Tokarczuk, obraz został umieszczony w prezbiterium, w bocznej kaplicy św. Józefa z Dzieciątkiem, naprzeciw chóru klasztornego.

strona: [1][2][3] 4 [5][6][7][8] <<< >>>
Konto bankowe: Bank Spółdzielczy w Bieczu O/Jasło, nr konta: 74 8627 1011 2001 0021 7785 0002
© Copyright DTE 2010