niedziela, 18 sierpnia 2019
siostry wizytki w jaśle >> historia
Klasztor Sióstr Wizytek
ul. Klasztorna 12
38-200 Jasło
<<< >>>

HISTORIAObraz Matki Bożej Ostrobramskiej, ciąg dalszy ...

W sierpniu 1976 r. ks. Józef Mucha przez Triduum przygotowywał wiernych do wprowadzenia Nieustannej Nowenny do Matki Bożej Ostrobramskiej. Na uroczystość pierwszej nowenny 22 sierpnia 1976 r. wyniesiono obraz Matki Bożej Ostrobramskiej z bocznej kaplicy w prezbiterium i umieszczono w przygotowanym ołtarzu na balkonie, na frontowej fasadzie kościoła, gdzie w godzinach wieczornych została odprawiona Msza św. ku czci Niepokalanego Serca Maryi, a po niej pierwsza nowenna do Matki Bożej Ostrobramskiej. Czytano liczne prośby i podziękowania do Matki Miłosierdzia składane przez wiernych. Następnie na placu kościelnym odbyła się procesja z obrazem przy licznym udziale duchowieństwa i wiernych. Po procesji ustawiono obraz na przygotowanym małym ołtarzyku, przy kracie chórowej obok głównego ołtarza. Następnego dnia ks. proboszcz Antoni Bieszczad umieścił obraz Matki Bożej Ostrobramskiej na obecnym jego miejscu tj. na głównej ścianie w prezbiterium. Odtąd w każdą trzecią niedzielę miesiąca odprawiana jest Nieustanna Nowenna do Matki Bożej Ostrobramskiej, na którą chętnie przybywają wierni z całego Jasła. Prośby i podziękowania składane w formie pisemnej do odczytania podczas Nowenny są przepisywane do specjalnej księgi i stanowią dokumentację szerzącego się kultu maryjnego na 'Górce' oraz potwierdzeniem słusznego określenia jasielskiego obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej jako łaskami słynącego.

W listopadzie 1979r. całe miasto obchodziło Jubileusz 70-lecia obecności obrazu Matki Miłosierdzia na klasztornej 'Górce' wyrażając swoją wdzięczność i miłość do Tej, co "w Ostrej świeci Bramie" i króluje w Jaśle otaczając je swoją opieką. W październiku 1979 r. ks. proboszcz oddał obraz do renowacji, której dokonano w Pracowni Konserwacji Zabytków w Krakowie. Prace konserwatorskie wykonała Ewa Gil odnawiając min. pozłacaną ramę obrazu i wymieniając tło.

Uroczystość jubileuszową poprzedziło Triduum przygotowawcze prowadzone przez o. Gracjana Bałysa, karmelitę bosego z Wrocławia. W czasie Triduum odbywała się peregrynacja obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej po jasielskich parafiach.

strona: [1][2][3][4] 5 [6][7][8] <<< >>>
Konto bankowe: Bank Spółdzielczy w Bieczu O/Jasło, nr konta: 74 8627 1011 2001 0021 7785 0002
© Copyright DTE 2010